Drzewo decyzyjne – metoda graficzna wspierająca podejmowanie decyzji, jak również model stosowany w uczeniu maszynowym do klasyfikacji lub regresji.
Podejmowanie decyzji z wykorzystaniem drzewa decyzyjnego odbywa się poprzez odpowiadanie na kolejne pytania. Pojedyncze pytanie musi być proste i dotyczyć jednego konkretnego atrybutu. Pytania ułożone są w strukturę hierarchiczną – wybór następnego pytania (lub końcowej decyzji) zależy od odpowiedzi udzielonej na poprzednie.
Proste drzewo decyzyjne może być w pełni zaprojektowane już przy tworzeniu programu i zaimplementowane w kodzie np. za pomocą instrukcji warunkowych. W uczeniu maszynowym drzewo jest generowane automatycznie na podstawie próbek ze zbioru uczącego.
Drzewo to taki graf, który jest:
W drzewie decyzyjnym poszczególne węzły (wierzchołki, z których wychodzą co najmniej dwie krawędzie) zawierają proste kryteria podziału, np. sprawdzanie, czy wartość danego atrybutu jest większa od pewnej wartości. Proces decyzyjny rozpoczyna się od węzła określanego jako korzeń. Następnie, w zależności od rezultatu sprawdzania danego kryterium, przechodzi się do kolejnych węzłów. Liście (wierzchołki mające tylko jednego sąsiada) oznaczają końcowe decyzje.
Jeśli drzewo ma przewidywać klasę, do której przynależy dany obiekt, jest to drzewo klasyfikacyjne. Jeśli przewidywana jest wartość liczbowa, jest to drzewo regresyjne. Drzewa klasyfikacyjne i regresyjne zbiorczo określane są skrótowcem CART, od ang. Classification and Regression Tree.
Drzewo w uczeniu maszynowym tworzone jest automatycznie na podstawie próbek ze zbioru uczącego. Algorytmy tworzenia drzewa decyzyjnego mogą być różne, polegają one na dodawaniu kolejnych węzłów w taki sposób, aby zbiory próbek mieszczących się w obrębie jednego liścia były jak najbardziej jednorodne. Typowy algorytm budowy drzewa decyzyjnego można zapisać następująco:
Aby uniknąć przeuczenia, czasami stosuje się dodatkowo mechanizm przycinania (ang. prunning) polegający na tym, żeby usunąć część gałęzi.
Dodano: 17 września 2022 18:46, ostatnia edycja: 20 września 2022 19:03.
Algorytm Helda-Karpa (czasami określany jako algorytm Bellmana-Helda-Karpa) – algorytm służący do rozwiązywania problemu komiwojażera. Jest to algorytm dokładny oparty na programowaniu dynamicznym. Algorytm ma złożoność czasową O(n22n) i złożoność pamięciową O(n2n). Jest to co prawda złożoność gorsza od wielomianowej, ale algorytm ten jest znacznie lepszy od algorytmu sprawdzającego wszystkie warianty (złożoność czasowa O(n!)).
Algorytmy zachłanne (ang. greedy algorithms) – algorytmy podejmujące w każdym kroku taką decyzję, która w danej chwili wydaje się najkorzystniejsza. Inaczej mówiąc, algorytmy zachłanne dokonują zawsze wyborów lokalnie optymalnych licząc, że doprowadzi to do znalezienia rozwiązania globalnie optymalnego. W ogólnym przypadku algorytmy zachłanne nie zawsze znajdują rozwiązanie optymalne. Są one zatem podzbiorem algorytmów heurystycznych. Jednocześnie są to algorytmy deterministyczne – nie ma w nich losowości.
Bardzo prostym przykładem algorytmu zachłannego może być szukanie najwyższego punktu na określonym obszarze poprzez przesuwanie się zawsze w kierunku największego nachylenia (nigdy się nie cofając ani nie rozpatrując kilku wariantów drogi). Jak widać, w ten sposób prawdopodobnie dojdziemy do wierzchołka położonego najbliżej od punktu początkowego, który niekoniecznie będzie najwyższym.